101. Loginiai galvosūkiai

Žymaus prancūzų matematiko Simono Puasono (1781 — 1840) tėvai norėjo, kad jų sūnus būtų gydytojas. Gal S. Puasonas ir būtų patenkinęs jų norą, jei ne vienas įvykis. Vienąkart jis su draugais atsidūrė nuošaliame Bretanės kaime. Nušokę nuo žirgų pailsėti valstiečio kieme, jie paprašė parduoti pieno. Valstietis atsinešė iš rūsio kibirą, kuriame buvo 8 kvortos pieno, ir sutiko pusę parduoti. Tačiau negalėjo žadėto kiekio perpilti, nes turėjo tik du ąsočius — penkių ir trijų kvortų talpos. Draugai buvo besutinką pirkti tris kvortas pieno, kai S. Puasonas pasakė galįs ir turimais indais atseikėti 4 kvortas pieno. Bematant jis tai padarė. Tada vienas iš draugų, matematikos, mokytojas, patarė jam studijuoti matematiką. Jaunuolis paklausė patarimo ir ilgainiui tapo įžymus matematikas. Pamėginkite įspėti, kaip S. Puasonas atseikėjo pieną.

Atsakymas: S. Puasonas iš pradžių pripylė 5 kvortų ąsotį, paskui iš jo — 3 kvortų ąsotį. Iš 3 kvortų ąsočio pieną išpylė į kibirą, o 2 kvortas pieno, likusias 5 kvortų ąsotyje, perpylė į 3 kvortų ąsotį. Po to pripylė 5 kvortų ąsotį ir iš jo dalį pieno nupylė į 3 kvortų ąsotį (kuriame buvo 2 kvortos pieno). 5 kvortų ąsotyje tuomet liko 4 kvortos pieno. Tačiau šis pilstymo būdas yra ne vienintelis. Skaitytojams siūlome patiems surasti dar vieną šio uždavinio sprendimą.



Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>