60. Matematiniai galvosūkiai

Už namo ganosi kiaulės ir žąsys. Iš viso jos turi 72 galvas ir 200 kojų. Kiek yra kiaulių?

[Atsakymas…]

59. Matematiniai galvosūkiai

Sovietų sąjungos laikais, ši skaičių lentelė buvo naudojama kaip atidumo testas. Raskite lentelėje skaičius nuo 1 iki 90. Jeigu tai padarysite:
– per 5-10 min., turite išskirtinį pastabumą ir reakciją.
– per 10-15 min., turite gerą pastabumą.
– per 15-20 min., turite vidutinį pastabumą.
– per 20 ir daugiau min., žemiau už vidutinį.

skaiciai

58. Matematiniai galvosūkiai

O šis žaidimas irgi labai senas. Jį savo kūrinyje mini senovės Romos poetas Ovidijus. Du žaidėjai turi po tris „savos” spalvos (baltus arba juodus) skrituliukus. Juos paeiliui deda į vieną iš devynių vietų, stengdamiesi sudėti išilgai tiesės ir laimėti. Kai visi skrituliukai yra ant lentos ir nė vienas žaidėjas nepasiekė pageidaujamo rezultato, jie paeiliui perkelia (tik į gretimą laisvą vietą) savo skrituliukus tuo pačiu tikslu — laimėti žaidimą. Pagalvokite ir pasakykite, kaip reikia žaisti, norint laimėti.

43

[Atsakymas…]

57. Matematiniai galvosūkiai

Kai nusibodo žaisti kryžiukais ir nuliukais, Jonas pasiūlė tokį šio žaidimo variantą. Taisyklės senos, skirtumas tik tas, kad kiekvienas žaidėjas, kai ateina jo eilė, gali dėti arba kryžiuką, arba nuliuką. Laimi tas, kuris pirmas baigia trijų vienodų ženklų (trijų kryžiukų arba trijų nuliukų) eilę. Tarkime, kad abu žaidėjai yra vienodai įgudę. Katras dabar laimės — padaręs pirmą ėjimą ar jo varžovas?

[Atsakymas…]

56. Matematiniai galvosūkiai

Šis žaidimas, nors ir senas, dar ir šiandien yra populiarus. Languotame popieriuje nubrėžiamas 9 langelių kvadratas, ir paeiliui žaidėjai piešia savo ženklą (kryžiuką ar nuliuką) laisvame langelyje. Laimi tas, kuris pirmas gali per tris savo ženklus nubrėžti tiesę. Tarkime, kad abu žaidėjai yra įgudę ir jų meistriškumas vienodas. Katras turi daugiau šansų laimėti: padaręs pirmą ėjimą ar jo varžovas?

[Atsakymas…]

55. Matematiniai galvosūkiai

Dar ne taip seniai šis žaidimas padėdavo apgavikams pasipelnyti iš lengvatikių. Jo esme tokia. Imamos 24 kortelės (gali būti ir kortos). Keturios jų pažymėtos skaičiumi 1, keturios — skaičiumi 2 ir t. t., paskutinės keturios — skaičiumi 6. Pirmas žaidėjas paima kurią nors kortelę, atideda ją į šalį ir pasako jos skaičių. Antrasis paima bet kurią kitą iš nepaimtų, padeda prie atidėtosios ir prideda jos skaičių prie ankstesnio. Pirmasis žaidėjas vėl paima kortelę, deda ją prie atidėtųjų ir prideda jos skaičių prie turėtos sumos ir t. t. Laimi tas, kuris pirmas gauna skaičių 31. Kaip reikia žaisti, norint laimėti?

[Atsakymas…]

54. Matematiniai galvosūkiai

Kiekvienas žaidėjas gali pridėti bet kurį natūrinį skaičių, ne didesnį už 10; visa tai tęsiasi tol, kol vienas iš žaidėjų pasako skaičių 102 ir tampa nugalėtoju. Kokį pirmą skaičių turi pasakyti pirmasis žaidėjas, kad laimėtų?

[Atsakymas…]

53. Matematiniai galvosūkiai

Senovės Romoje pasmerktiems mirti nusikaltėliams leisdavo pamėginti laimę: traukti burtus. Tas, kuriam nusišypsodavo laimė, likdavo gyvas. Tačiau vienas teisėjas, nepasitikėdamas atsitiktinumu, metų pabaigoje vietoj burtų traukimo nuteistajam pasiūlydavo išspręsti tokį uždavinį: „Prie mano gimimo metų (žinoma, skaičiuojant pagal tą kalendorių, kurį naudojo romėnai — nuo Romos įkūrimo datos) pridėjus mano pragyventus metus, mano tėvo gimimo metus ir mano tėvo amžių, gauname tam tikrą skaičių. Aš tau pasakau šį skaičių, o tu turi įminti, prieš kiek metų mirė mano tėvas, [spėsi būsi laisvas”. Deja, nė vienas nuteistųjų, nenorėdavo išbandyti savo laimės. O jūs, ar galetumete nustatyti, kada mirė teisėjo tėvas?

[Atsakymas…]

52. Matematiniai galvosūkiai

Vieną kartą matematikos mokytojas pasakojo savo mokiniams: „Šiandien man pasiūlė pirkti trikampį medžiagos gabalą, kurio kraštinės lygios 160, 250 ir 90 cm. Ir, be to, visai pigiai: 1 m2 kainuoja tik 1 rub. Kiek aš turiu sumokėti už pirkinį?” Mokytojo auklėtiniai atsakė į šį klausimą. O jūs ar pajėgūs surasti atsakymą?

[Atsakymas…]

51. Matematiniai galvosūkiai

Trečiojo laipsnio daugianario P(x) koeficientai yra sveikieji skaičiai, o a ir b — natūriniai skaičiai. Yra žinoma, kad:
a) a dvigubai didesnis už b;
b) P(a) = 0, P(b) = 5;
c) a nėra pirminis skaičius.
Kam yra lygūs a ir b?

[Atsakymas…]