15. Detektyviniai galvosūkiai

Šeši liudininkai taip apibūdino nusikaltėlį:
Antanas : Jo plaukai rudi, akys žydros, kostiumas pilkas, jam yra 34 metai.
Bronius : Tai blondinas, akys juodos, kostiumas mėlynas, 30 metų.
Vladas : Nusikaltėlio plaukai rudi, akys rusvos, kostiumas rudas, jam 34 metai.
Gintas : Tai buvo brunetas, kurio akys žydros, kostiumas nerudas, 30 metų.
Donatas : Jis šatenas, akys juodos, kostiumas pilkas, jam 28 metai.
Edvardas : Tai buvo blondinas, kurio akys rusvos, kostiumas mėlynas, 32 metų.
Nepaisant tokių prieštaringų apibūdinimų, nusikaltėlį pavyko sugauti. Tuomet ir paaiškėjo, kad kiekvienas liudininkas apsiriko tris kartus. Vis dėlto kiekvienas nusikaltėlio požymis buvo apibūdintas bent vienu teisingu parodymu. Ar šių duomenų pakanka nusikaltėlio išvaizdai apibūdinti?

Atsakymas: Vladas ir Gintas apie kostiumo spalvą (ruda ir neruda) pateikia vienas kitam prieštaraujančius parodymus, iš kurių teisingas gali būti tik vienas. Tarkime, kad nusikaltėlio kostiumas nėra rudas, t. y. pilkas arba mėlynas. Vadinasi, tris kartus liudininkai teisingai nurodė kostiumo spalvą. Tačiau iš viso buvo tik 6 teisingi parodymai (kiekvieno liudininko po vieną). Tad apie kitus nusikaltėlio požymius (akių bei plaukų spalvą ir amžių) teisingi parodymai buvo pateikti tik po vieną kartą. Tačiau, kad ir kokia butų jo akių spalva, liudininkai ją savo parodymuose minėjo du kartus. Šis prieštaravimas ir paneigia mūsų prielaidą. Vadinasi, nusikaltėlis vilkėjo rudu kostiumu. Sudarome lentelę, kurioje surašome liudininkų parodymus. Išaiškintus melagingus parodymus perbraukiame brūkšniu (iš pradžių težinome, kad melagingi yra parodymai apie nerudą nusikaltėlio kostiumo spalvą). Iš sąlygos, kad nusikaltėlis vilkėjo rudu kostiumu, pirmiausia nustatome, kad jo akys žydros, o jau tuomet, kad jo plaukai šviesūs ir kad jam 28 metai. Tad susidarome tokį žodinį nusikaltėlio portretą: tai 28 metų žydrų akių blondinas, vilkįs rudu kostiumu.

12 komentarai - 15. Detektyviniai galvosūkiai

Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>