85. Loginiai galvosūkiai

Žmogus nuėjo dienovidiniu 10 km į pietus, po to lygiagrete 10 km į rytus, pasisuko ir paėjėjo dienovidiniu 10 km į šiaurę, ir atsidūrė pradinėje vietoje. Ar tai įmanoma?

Atsakymas: Dažnas, spręsdamas šį uždavinį, taip samprotauja: „Kadangi iš pradžių žmogus ėjo 10 km vienu dienovidiniu, o grįžo kitu dienovidiniu ir vis tiek atsidūrė pradinėje vietoje, tai ta vieta turi būti dienovidinių susikirtimo taškas. Tokie taškai ant Žemės paviršiaus yra tik du: Šiaurės ir Pietų ašigalis. Kadangi žmogus iš pradžių ėjo į pietus, tai pradinė vieta tegali būti tik Šiaurės ašigalis”. Bet čia tikriausiai daugelis paabejos: kodėl nepanaudota uždavinio formuluotės sąlyga „žmogus dar ėjo lygiagrete 10 km į rytus44. Ir žinoma, bus teisūs. Taigi Šiaurės ašigalis, kaip žmogaus pradinė vieta, nėra vienintelis atsakymas. Žmogus taip pat galėjo būti arti Pietų ašigalio, bet kurioje vietoje už 10 km į šiaurę nuo 10 km ilgio lygiagretės (pavadinkime ją A). Tuomet iš pradinės vietos nukeliavęs j pietus 1 0 km, jis atsiduria ant lygiagretės A, ja nuėjęs 10 km, jis apsuka visą Žemę ir vėl atsiduria tame pačiame taške, kur ir pradėjo kelionę į rytus. O iš čia tereikia nukeliauti tik 10 km į šiaurę ir vėl būna išeities taške. Žmogus taip pat gali būti 10 km į šiaurę nuo 5 km ilgio lygiagretės. Tuomet lygiagrete jam teks Žemę apkeliauti jau du kartus. Apskritai žmogaus išeities vieta, be Šiaurės ašigalio, gali būti bet kuriame taške 10 km į šiaurę nuo 10 /n (n — natūrinis skaičius) km ilgio lygiagretės (žinoma, teoriškai,— kai n labai didelis,tokia lygiagrete sunku keliauti).

6



Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>