80. Loginiai galvosūkiai

Vokiečių filosofas I. Kantas (1724— 1804) garsėjo punktualumu. Jam išėjus pasivaikščioti, Karaliaučiaus (dabar Kaliningradas) gyventojai tikslindavo savo laikrodžius. Bet kartą I. Kanto tarnas užmiršo prisukti sieninį laikrodį, ir jis sustojo. Lyg tyčia kišeninis laikrodis buvo atiduotas taisyti. Ką daryti? Tačiau ne veltui I. Kantas savo karjerą universitete pradėjo matematikos profesoriumi. Štai ką jis sugalvojo: užvedė sustojusį laikrodį ir nuėjo pas pažįstamą Smitą, gyvenantį apie 1 km nuo filosofo namų. Įeidamas pažvelgė į prieškambaryje kabantį laikrodį. Išeidamas iš Smito namų, vėl pažvelgė į laikrodį. Grįžo tuo pačiu keliu įprasta oria eisena. Namuose I. Kantas iškart tiksliai nustatė savo laikrodį. Kaip jis sužinojo tikslų laiką?

Atsakymas: I. Kantas tikslų laiką nustatė taip. Išeidamas iš namų, jis užvedė sieninį laikrodį, todėl žinojo, kiek jis tada rodė. Grįžęs jis iš karto pažvelgė į laikrodį ir suskaičiavo, kiek laiko nebuvo namuose. Kantas tiksliai žinojo, kiek valandų svečiavosi pas Šmitą (atėjęs ir išeidamas, žvilgtelėjo į laikrodį). Šį laiką jis atėmė iš viso laiko, kurį nebuvo namuose. Taip nustatė, kiek jis sugaišo kelionei pas Šmitą ir atgal. Kadangi abu kartus jis ėjo tuo pačiu keliu vienodu greičiu, tai į svečius ėjo (arba iš svečių grįžo) pusę apskaičiuoto laiko. Taip I. Kantas tiksliai nustatė sugrįžimo į namus laiką.



Palikite komentarą

  

  

Galite naudoti šiuos HTML kodus

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>